Posts Tagged ‘Mitsuhisa Sunabe’

Kiyotaka Shimizu to face Mitsuhisa Sunabe for the fourth time; flyweight ‘King of Pancrase’ title on the line

www.sherdog.com

Out of Obscurity: The Week in Review (Dec. 2 – Dec. 9)

Every Friday, MMA DieHards will take a look – with video footage when possible – at the previous week’s action at small regional and international shows with a focus on UFC and Pride veterans, consensus-ranked fighters and up-and-coming prospects. Here’s what went down between Dec. 2 and Dec. 9:

Recife FC 3 (Recife, Ceara, Brazil; Dec. 2)
UFC and ShoXC veteran Rafaello Oliveira (13-3) earned a unanimous decision over WEC veteran Bendy Casimir (19-10-2)…UFC veteran Junior Assuncao (11-4) scored a first round TKO of TUF 9 alum and IFL vet Mark Miller (9-7).

Amazon Fight 6 (Belem, Para, Brazil; Dec. 3)
Joao Luis Nogueira (10-3) locked in a guillotine choke in the third round to submit Hugo Urubu (9-4-2)…Jose Gomes de Ribamar (19-5-1) earned a unanimous decision over James Silveira (0-9)…Carlos Antonio de Souza (10-0) remained perfect with a unanimous decision win over Jamil Silveira (19-11)…Roberto Bruno da Silva (9-2-1) earned a unanimous decision over Jadson Souza Costa (7-1).

Locked in the Cage VI (Philadelphia; Dec. 3)

Rd 1 of Alvarez (orange trunks) vs. Torres

Albert Alvarez (1-0 amateur), brother of top lightweight Eddie Alvarez, made a successful amateur MMA debut, taking a decision win over Pedro Torres (0-2 amateur)…Check out Charles Cieri’s in-depth coverage of the event over at ThirdPopMMA.

Rd 2 of Alvarez (orange trunks) vs. Torres

Rd 3 of Alvarez (orange trunks) vs. Torres

Ring of Combat XXXIII (Atlantic City, N.J.; Dec. 3)

Rd 2 of Weidman vs. Arraujo (mohawk)

Chris Weidman (4-0), recently profiled in the MMA DieHards New Breed series, successfully defended his ROC middleweight title with a unanimous decision victory over Valdir Arraujo (5-2)…Gian Villante (7-1) captured the vacant ROC light heavyweight championship with a first round TKO of Joseph Reyes (0-2).

Rd 3 of Weidman vs. Arraujo (mohawk)

Xtreme Fighting Championships XIII: Unstoppable (Tampa, Fla.; Dec. 3)

Barnett vs. Rinaldi

Bellator veteran Luis Palomino (14-6) dominated Bellator vet Jarrod Card (12-5-1) for five rounds to capture Card’s XFC featherweight title via unanimous decision…In a fight that made Sherdog’s list of 10 December Tussles Worth Watching, Chris Barnett (6-1) scored a second round TKO of EliteXC veteran Mario Rinaldi (11-5).

Art of Fighting 10: Blackout (Estero, Fla.; Dec. 4)
TUF 5 alum and UFC veteran Robert Emerson (10-9) snuck out with a split decision over Bellator vet Eric Reynolds (13-4).

Battle of Porvoo (Porvoo, Finland; Dec. 4)
Marcus Vanttinen (18-2) scored a first round TKO of Romans Skiba (2-6)…Mikko Rupponen (18-5-2) earned a unanimous decision over Murad Magomedov (1-2).

Bitetti Combat 8: 100 Years of Corinthians (Sao Paulo, Brazil; Dec. 4)

Marcello vs. Canetti

WEC veteran Glover Teixeira (11-2) extended his winning streak to nine fights, taking a unanimous decision over Bellator vet Daniel Tabera (16-5-3) in a fight that made Sherdog’s 10 December Tussles Worth Watching…WEC and Pride veteran Paulo Filho (21-2-1) earned a unanimous decision over UFC and Sengoku vet Yuki Sasaki (22-18-1)…Pride veteran Cristiano Marcello (10-3) secured a rear-naked choke to submit Guido Canetti (1-1) in the first round…Viscardi Andrade (7-3) needed just 34 seconds to knock Shine Fights veteran Flavio Alvaro (28-9) unconscious…Jordan Smith (15-1-1) submitted Mario Sartori (7-3) via third round rear-naked choke…Thiago Goncalves (13-3) took home a unanimous nod over Eiji Ishikawa (20-17-2).

Andrade vs. Alvaro

International Xtreme Fight Association (Houston, Texas; Dec. 4)
Strikeforce and Bellator veteran Adam Schindler (9-1) snuck out with a split decision over Marc Ramirez (2-1).

King of the Cage: Black Ops (Cold Lake, Alberta, Canada; Dec. 4)
Quinn Mulhern (14-1) successfully defended his KOTC welterweight title with a unanimous decision win over Garett Davis (14-11)…UFC Hall of Famer Dan Severn (96-16-7) extended his winning streak to seven fights while picking up submission victory number 58 of his career with a first round arm-triangle choke finish of William Hatch (1-1)…Tim Chemelli (7-0) remained undefeated, needing just 22 seconds to strike Bobby Kalmakoff (2-8) into submission.

Olympian MMA Championships 8: Blood, Sweat and Tears (Liverpool, England; Dec. 4)
UFC veteran Neil Wain (9-3) captured the OMMAC British heavyweight belt with a TKO victory when Martin Thompson (8-5) was unable to answer the bell for the third round.

Rage in the Cage 147 (Phoenix, Ariz.; Dec. 4)
Pride veteran Shannon Ritch (46-73) snapped an eight fight losing streak with a first round armbar submission of Richard Frye (2-2).

Rumble on the Ridge 15: Vindication (Snoqualmie, Wash.; Dec. 4)
Strikeforce and ShoXC veteran Lyle Beerbohm (15-0) kept his spotless record intact with a first round guillotine choke submission of Talon Hoffman (3-6)…Strikeforce and Bellator veteran Mike Hayes (14-4-1) scored a first round TKO, due to doctor’s stoppage, of Strikeforce vet Josh Bennett (15-12).

Ultimate Cage Fighters Championship 4: 20.000 Euro Tournament (Vienna, Austria; Dec. 4)

Gluhov (red trunks) vs. Radev

Konstantin Gluhov (14-5) won four fights in one night to take home the tournament championship. The Bodog veteran scored a first round knockout of Chris Mahle (1-1), a second round knockout of Grigor Aschugbabjan (6-5) and a doctor’s stoppage TKO of Miodrag Petkovic (31-16-1) on his path to the finals. In the championship bout, Gluhov landed a head kick that knocked Radoslav Radev (3-1) out in the first round.

Ultimate Challenge MMA: Kings of the Cage (London; Dec. 4)
UFC veteran David Lee (9-6) submitted John Kelly (5-2) in the first round by way of rear-naked choke.

Xtreme Fighting Organization 37 (Lakemoor, Ill.; Dec. 4)
UFC and WEC veteran Jeff Curran (32-13-1) earned a unanimous decision over David Love (13-13-1).

Gladiator Championship Fighting 1: Judgment Day (Prague, Czech Republic; Dec. 5)
In a fight that made Sherdog’s 10 December Tussles Worth Watching, Mairbek Taisumov (13-3) needed just 1:19 to dispatch of Ivica Truscek (11-5) by way of rear-naked choke…Michal Hamrsmid (20-8-1) secured a rear-naked choke in the first round to submit Miroslav Kuban (5-3-1).

Pancrase: Passion Tour 11 (Tokyo; Dec. 5)

Kanomata (white tights) vs. Arai. Fight begins at 2:19 mark

Flyweight King of Pancrase and No. 6-ranked flyweight Kiyotaka Shimizu (6-3-2) fought to a split draw with No. 9-ranked flyweight Mitsuhisa Sunabe (13-6-4) in the flyweight title bout…Sengoku veteran and Pancrase president Ryo Kawamura (12-6-3) retained his light heavyweight King of Pancrase crown when his fight with challenger Yuji Sakuragi (12-16-2) ended in a majority draw…Rikuhei Fujii (9-3) captured the middleweight King of Pancrase championship with a unanimous decision victory over UFC and Pride veteran Yuki Kondo (52-25-8) in a fight that made Sherdog’s 10 December Tussles Worth Watching…UFC veteran Koji Oishi (20-8-7) fought to a draw with Dream vet Katsuhiko Nagata (6-7-2)…Sengoku veteran Tomonari Kanomata (17-5-6) needed just 24 seconds to lock in a rear-naked choke that put Pride vet Kenji Arai (15-15-5) to sleep…Masahiro Toryu (10-5-5) landed a head kick in the first round to knock UFC and Sengoku veteran Keiichiro Yamamiya (38-27-9) out.

Pancrase 2010 Passion Tour Results

http://www.mmafighting.com/2010/12/05/rikuhei-fujii-claims-king-of-pancrase-crown-kawamura-shimizu-d/

Out of Obscurity: Looking Ahead (Nov. 29 – Dec. 5)

Every Monday, MMA DieHards takes a look at the upcoming week’s schedule of small regional and international shows with a focus on UFC and Pride veterans as well as consensus-ranked fighters. Here’s what’s going down between Nov. 29 and Dec. 5:

Jussier da Silva (photo courtesy of Sherdog)

Spotlight Event: Tachi Palace Fights 7: Deck the Halls (Lemoore, Calif.; Dec. 2)
UFC and Strikeforce veteran James Irvin (15-7) locks horns with Jorge Oliveira (4-2-1) in the evening’s headlining bout…No. 1-ranked flyweight in the world Jussier “Formiga” da Silva (8-0) makes his promotional debut against WEC veteran Danny Martinez (13-3)…Strikeforce veteran Isaac DeJesus (9-2) will put his TPF featherweight title on the line against WEC and Dream vet Micah Miller (15-4)…UFC and WEC veteran John Alessio (30-13) battles Phil Collins (9-5) for the vacant TPF featherweight crown…TUF 11 alum and IFL veteran Seth Baczynski (11-6) takes on UFC and WEC vet Tim McKenzie (12-7)…ShoXC veteran Jamie Jara (28-7) squares off with UFC and Bellator vet Jay Silva (5-4)…The event will air via free live internet stream on the MMA Junkie website…For a more in-depth preview of the event here on MMA DieHards, check out the latest edition of The Closing Bell.

Classic Entertainment and Sports: Snow Brawl (Lincoln, R.I.; Dec. 2)
UFC and Affliction veteran Dan Lauzon (13-4) is slated to face Damien Trites (5-3).

Recife FC 3 (Recife, Brazil; Dec. 2)
UFC and ShoXC veteran Rafaello Oliveira (12-3) will fight for the second time in two weeks as he takes on WEC and Bellator vet Kevin Knabjian (10-5-1)…UFC veteran Junior Assuncao (10-4) squares off with TUF 9 alum and IFL veteran Mark Miller (9-6)…The event airs live via pay-per-view internet stream at GoFightLive.

Ring of Combat XXXIII (Atlantic City, N.J.; Dec. 3)
Chris Weidman (3-0), recently profiled in the MMA DieHards New Breed series, is scheduled to fight Valdir Araugo (2-1)…The event airs live via pay-per-view internet stream at GoFightLive.

Xtreme Fighting Championships XIII: Unstoppable (Tampa, Fla.; Dec. 3)
Bellator veteran and current XFC featherweight champion Jarrod Card (12-4-1) puts his belt on the line against Bellator vet Luis Palomino (13-6)…EliteXC veteran Mario Rinaldi (11-4) takes on Chris Barnett (5-1)…The event will air live on HDNet.

BAMMA 5: The Beast vs. Crazy Bear (Newcastle upon Tyne, England; Dec. 4)
Pride and Dream veteran Bob Sapp (11-6-1) clashes with Stav Economou (10-1-1).

Bitetti Combat 8: 100 Years of Corinthians (Sao Paulo, Brazil; Dec. 4)
WEC veteran Glover Teixeira (10-2) meets European prospect Hans Stringer (17-4-1) in the evening’s main event…WEC veteran and No. 21-ranked middleweight Paulo Filho (20-2-1) locks horns with UFC and Sengoku vet Yuki Sasaki (22-17-1) in a 198-pound catchweight bout…Pride veteran Cristiano Marcello (9-3) is slated to fight Guido Canetti (1-0)…Shine Fights veteran Flavio Alvaro (28-8) tangles with Viscardi Andrade (6-3).

Evolution AMMA Holiday Havoc (North Bergen, N.J.; Dec. 4)
ADCC North American Trials champion Rustam Chsiev (1-0 amateur) locks horns with Tajuddin Abdul-Hakim (7-2 amateur)…The event airs live via free internet stream at GoFightLive.

King of the Cage: Cold Lake (Cold Lake, Alberta, Canada; Dec. 4)
Quinn Mulhern (13-1) is set to defend his KOTC welterweight title against Garett Davis (14-10)…UFC Hall of Famer Dan Severn (95-16-7) battles William Hatch (1-0).

Xtreme Fighting Organization 37 (Lakemoor, Ill.; Dec. 4)
UFC and WEC veteran Jeff Curran (31-13-1) goes up against David Love (13-12-1).

Pancrase: Passion Tour 11 (Tokyo; Dec. 5)
No. 6-ranked flyweight Kiyotaka Shimizu (6-3-1) will put his flyweight King of Pancrase title on the line in a rubber match against No. 9-ranked flyweight Mitsuhisa Sunabe (13-6-3)…UFC and Pride veteran Yuki Kondo (52-24-8) will defend his middleweight King of Pancrase crown against Rikuhei Fujii (8-3)…Sengoku veteran Ryo Kawamura (12-6-2) puts his light heavyweight King of Pancrase title on the line against Yuji Sakuragi (12-16-1)…UFC veteran Koji Oishi (20-8-6) squares off with Dream vet Katsuhiko Nagata (6-7-1).

Other Events
Nov. 30
Mr. Cage 4 (Manaus, Amazonas, Brazil)

Dec. 2
Cage Combat 1: The Rumble in Humble (Humble, Tex.)
Cage Fights: Ducks vs. Beavers (Corvallis, Ore.)
Combat Fight League: Havoc at the Hyatt (Westlake, Calif.)
Extreme Fighting Championship Africa 6 (Johannesburg, South Africa)
Fightfest 2010 (Laredo, Tex.)
Palmetto Boxing Promotions: Judgment Day 3 (Columbia, S.C.)

Dec. 3
Ascend Combat: Season’s Beatings 2 (Shreveport, La.)
Chatuba Fight 3 (Rio de Janeiro, Brazil)
Kick Down 87 (Denver)
Locked in the Cage VI (Philadelphia)
MMA Live in the Cage: Seeing Red (Coquitlam, British Columbia, Canada)

Dec. 4
Aggression MMA 6 (Edmonton, Alberta, Canada)
Amateur Combat Sports: Retribution (Jackson, Mich.)
Art of Fighting 10: Blackout (Estero, Fla.)
Bayou Warrior Combat 2: Ultimate Fury (Galliano, La.)
Caged on Campus (Nelsonville, Ohio)
Chaos in the Cage (Newark, Ohio)
Emerald City Cage Fights 10 (Springfield, Ore.)
Evolution Fighting Championship 6 (Lloydminster, Alberta, Canada)
Havoc Extreme Cagefighting: Maximum Force 14 (Tiffin, Ohio)
Holiday Fightfest (Wilmington, N.C.)
ICE 50 (Cincinnati, Ohio)
IXFA Extreme Fighting (Houston, Tex.)
NAAFS: Night of Champions 2010 (Cleveland, Ohio)
Olympian MMA Championships 8: Blood, Sweat and Tears (Liverpool, England)
Rage in the Cage 147 (Phoenix, Ariz.)
Rings: The Outsider 14 (Tokyo)
Rumble on the Plains 3 (Liberal, Kans.)
Scrap Live Fight Night V (Winston-Salem, N.C.)
Ultimate Challenge MMA: Kings of the Cage (London)

Dec. 5
Gladiator Championship Fighting 1: Judgment Day (Prague, Czech Republic)

Out of Obscurity: The Week in Review (Sept. 3 – Sept. 9)

Every Friday, MMA DieHards will take a look – with video footage when possible – at the previous week’s action at small regional and international shows with a focus on UFC and Pride veterans, consensus-ranked fighters and up-and-coming prospects. Here’s what went down between Sept. 3 and Sept. 9:

Pancrase Passion Tour 8 (Tokyo; Sept. 5)
No. 10-ranked flyweight Mitsuhisa Sunabe (13-6-3) knocked out Noboru “Shinpei” Tahara (9-5-1) via slam…Manabu Inoue (10-5-1) successfully defended his bantamweight King of Pancrase crown with a majority decision victory over Tashiro “Akai” Nishiuchi (14-7-10)…In a non-title affair, Yuji Sakuragi (12-16-1) scored an upset TKO of Sengoku veteran and current light heavyweight King of Pancrase Ryo Kawamura (12-6-2)…Tomomi Sunaba (15-12-1) earned a unanimous decision over No. 10-ranked 125-pound female fighter Monica Lovato (5-2).

Fighters Arena Lodz: Nastula vs. Masuda (Lodz, Lodzkie Voivodeship, Poland; Sept. 3)

Nastula (black and white trunks) vs. Masuda

Olympic gold medalist and Pride veteran Pawel Nastula (2-4) needed just 26 seconds to score the TKO of Yusuke Masuda (2-9-3).

Total Warrior Challenge 7 (Indianapolis; Sept. 3)
Kyle Gibbons (14-4) overwhelmed Jack O’Neill (0-13) with strikes to force a submission just 23 seconds into the bout.

Art of Fighting 9: Apocalypse (Jacksonville, Fla.; Sept. 4)
IFL veteran Delson Heleno (20-5) extended his winning streak to seven fights and claimed the Art of Fighting welterweight championship with a unanimous decision win over Waachiim Spiritwolf (8-6-1)…”TUF 11″ alum Charles Blanchard (8-2) used ground and pound to open a cut on opponent David Hulett (5-8) that forced a doctor’s stoppage for the TKO at the end of the first round.

Jackson’s MMA Series 2 (Albuquerque, NM; Sept. 4)
WEC veteran Coty “Ox” Wheeler (13-3) scored a second round TKO of Ray Robinson (6-9).

Knuckle Up MMA: Kings of the North (Bolton, Greater Manchester, England; Sept. 4)

Monson (black trunks) vs. Keeley

UFC veteran and No. 24-ranked heavyweight Jeff Monson (37-11) needed less than two minutes to secure a north-south choke for the submission win over Dave Keeley (3-2).

Shooto: Switzerland 7 (Zurich, Switzerland; Sept. 4)
Alan Omer (15-3) locked in a triangle choke to submit Rouven Kurath (4-4) in the first round…Ivan Musardo (16-5) needed only 35 seconds to secure a guillotine choke and submit Michael Reid (2-1).

UMMAXX X-treme 11: Ultimate Alliance (Cuyahoga Falls, Ohio; Sept. 4)
Tyler Combs (14-4) locked in a rear-naked choke to submit Mitch Whitesel (15-16) in the third round.

World Championship Full Contact: The Beginning (Ogden, Utah; Sept. 4)
David Castillo (9-2) submitted Jon Walser (3-2) on strikes in the first round.

Out of Obscurity: Looking Ahead (Aug. 31 – Sept. 6)

Every Tuesday, MMA DieHards will take a look at the upcoming week’s schedule of small regional and international shows with a focus on UFC and Pride veterans as well as consensus-ranked fighters. Here’s what’s going down between Aug. 31 and Sept. 6:

Mitsuhisa Sunabe (Photo Courtesy of Sherdog)

 

Spotlight Event: Pancrase 2010 Passion Tour (Tokyo, Japan; Sept. 5)

No. 9-ranked flyweight Mitsuhisa Sunabe (12-6-3) goes up against Noboru “Shinpei” Tahara (9-4-1)…Manabu Inoue (9-5-1) will put his bantamweight King of Pancrase championship on the line against Tashiro “Akai” Nishiuchi (14-6-10)…Sengoku veteran Ryo Kawamura (12-5-2) fights Yuji Sakuragi (11-16-1)…Pride veteran Kenji Arai (15-14-4) locks horns with Soyu Tanabe (5-3-2).

Art of Fighting 9: Apocalypse (Jacksonville, Florida; Sept. 4)

IFL veteran Delson Heleno (19-5) takes on Waachiim Spiritwolf (8-5-1) in a welterweight championship main event.

Jackson’s MMA Series 2 (Albuquerque, New Mexico; Sept. 4)

WEC veteran Coty “Ox” Wheeler (12-3) squares off with Ray Robinson (6-8)…EliteXC veteran and No. 9-ranked 135-pound female fighter Julie Kedzie (14-8) meets Sarah D’Alelio (3-0).

Other Events

Sept. 3

The Beatdown 5: Rocky Mountain Beatdown: CU vs. CSU (Denver, Colorado)
NAAFS: North Coast Showdown 6 (Streetsboro, Ohio)
Ohio Xtreme Fighting 18: Vendetta (Dayton, Ohio)
Total Warrior Challenge 7 (Indianapolis, Indiana)

Sept. 4

Amateur MMA Festival (Columbus, Ohio)
El Ultimo Faite 2 (Santiago de Surco, Lima, Peru)
Grant’s Mixed Martial Arts: Cage Time! (Plymouth, Pennsylvania)
Hard Rock MMA 26 (Bowling Green, Kentucky)
Loyes Promotions: Bicentennial in the Hexagon (Tijuana, Baja California, Mexico)
Master Fighters Championship: Chile vs. the World (Santiago, Chile)
Optimum Fighting Championships: Battle in the Palace 2 (Mitchell, South Dakota)
UMMAXX X-treme 11: Ultimate Alliance (Cuyahoga Falls, Ohio)
Underground MMA 8: Maroochydore (Maroochydore, Queensland, Australia)
V3 Fights: Little vs. Ralston (Memphis, Tennessee)
World Ultimate Full Contact 16 (Viseu, Portugal)

Sept. 5

Deep: Club Deep Nagoya: Kobudo Fight (Nagoya, Aichi, Japan)
Zst: Swat! VTx1 (Tokyo, Japan)